Ma már mindenki valamilyen szerveren dolgozik, amin keresztül közösen érik el a kollégákkal a közös programokat (RLB, ÁNYK, Kulcs-Soft, Novitax, VIKI, stb.) és a közös fájlokat.
A közös munkának számos lehetősége van, most ezeket fogjuk megvizsgálni a legsérülékenyebbtől az "atombiztos" megoldásig.
A legegyszerűbb megoldás, amikor az irodában kijelölnek egy "főgépet" és arról megosztják a megfelelő mappákat és programokat, hogy a többi gép is elérje.
Ennek a rosszabb alváltozata, hogyha ezen a "főgépen" egyébként valaki dolgozik és nap mint nap tölt le rá programokat, olvas rajta e-maileket, stb.
Ennél a "főgépes" megoldásnál az a gond, hogyha a fő gép tönkremegy, akkor mindenkinek elszált a munkája. Egy általános asztali számítógép bármikor tönkre mehet, így óriási kockázat bármilyen céges adatot így tárolni. Mindenki le tudja ellenőrizni a gépe háttértárolójának állapotát a HD Sentinel nevű programmal: www.hdsentinel.hu
Sokszor szoktam azt a kifogást hallani, hogy: "Dehát van mentésünk!". Értem én, és jobb esetben nem ugyanezen a gépen tároljátok a biztonsági mentést. De ha vírustámadás éri a gépet, akkor bizony azokra a gépekre is átterjed pl. egy zsarolóvírus, amik a hálózatban elérhetőek. Tehát a biztonsági mentéseket tároló gépre is át fog terjedni és azokat is meg fogja fertőzni. Szóval ebben az értelemben a biztonsági mentésnek semmi értelme. Ugyanez igaz egy rádugott külső HDD-re.
NAS szerveren van minden közös állomány, és ahhoz csatlakozik mindenki. Egy fokkal jobb, de gyakorlatilag mégsem. Ezekben az eszközökben általában 2db disk helyezkedik el, és un. RAID 1-es tömböt alkotnak, azaz "tükrözve vannak". Abban a pillanatban amikor az IT-s szakember beállítja ezt a RAID tömböt, akkor minden optimális, és mindenki elhiszi, hogy egyszerre 2 helyen van az adata. Viszont a következő napokban, hetekben, években azt már senki nem ellenőrzi, hogy mindkettő disk állapota megfelelő-e. Tehát ha az egyik disk tönkremegy, arról nem tud senki, mert nem észrevehető a munka során az a minimális lassulás, amit ez az állapot okoz. A legtöbb NAS nem jelzi, hogyha szétesik a RAID tömb egy disk hiba miatt. Ezért eljutunk idővel az 1. pont problémájához, hogy kvázi minden egy helyen van.
Amit még tudni kell a RAID-ről, hogy nem Backup. A RAID valós időben tükrözi az adatokat, azaz hogyha egy zsarolóvírus bekerül a rendszerbe, akkor valós időben mindkettő disk-et megfertőzi, így nem lehet majd visszaállítani az állományokat, és adatvesztéshez vezet.
Távoli asztal szerver az irodában, külön NAS-ra biztonsági mentéssel.
Ez a megoldás a legdrágább és legfeleslegesebb!
Mindenképpen meg kell jegyeznem, hogyha nem szerver gépet vásárolsz, hanem sima asztali PC-t, akkor az olcsóbb, de azzal ugyanott tartunk, mint a 2. pontban a NAS-sal.
Egy normális használt szerver költsége ami kiszolgál egy 3-4 fős irodát ~700 000 Ft + a licencek hozzá még ~500 000 Ft. Ennek a rendszernek a kialakítása legalább ~300 000 Ft mindennel együtt, és akkor nem számoltam a hálózati eszközöket, szünetmentes tápokat, redundáns internetet, stb.
Itt is szeretném megjegyezni, hogy mindenből lehet venni olcsóbbat, de az a végén valahogy mindig több pénzbe kerül, mert nem fog megfelelően működni.
Ennek a rendszernek az üzemeltetése legalább 50 000 Ft havonta.
A hardverek avulása miatt 2 éves periódusban érdemes az összes disket cserélni minden eszközben, tehát havi ~20 000 Ft -ot átlagosan elvisz a tervezett disk karbantartások költsége.
Ebben a rendszernek ha 2 éves megtérüléssel számolunk, akkor 1 500 000 Ft / 24 hónap, azaz 62 500 Ft + a havi költségek 70 000 Ft az összköltsége, azaz 132 500 Ft.
Ennyi pénzér kap a cég egy olyan szervert, amiben már nagyon sok alkatrész "redundáns", azaz több van belőle. Pl.: táp, hardveres raid vezérlő.
Viszont ezeknek a szervereknek ugyanúgy van memóriája, processzora, alaplapja, RAID kártyája, stb. amiből csak egy van, és bármikor tönkre mehet.
A szerveren kívül tönkre mehet a központi router, elmehet az áram, és történhet sok kisebb hiba, amitől a teljes munka megáll.
Ha egy RAID vezérlő megy tönkre a szerverben, akkor minimális az esély, hogy rendbe hozzák a raid tömböt adatvesztés nélkül.
Az IT Hosting Cloud
Nálunk MINDEN redundáns!
Kezdem az áramellátással:
A szervertermünkben 3 irányból jön betáplálás, és az elosztószekrényeken keresztül 2db nagyteljesítményű szünetmentes áramforrásból kapjuk az áramot. Pontosabban A és B szünetmentesből kapunk 3-3 fázist.
Minden eszközünk 2db tápegységgel rendelkezik, így az egyik táp az A, míg a másik a B szünetmentesre van csatlakoztatva.
Ezzel az áram redundanciát 100%-ban letudtuk, mert bárhol van gond, az eszközök és az ügyfelek nem érzik ennek a hatását.
Jöjjön az internetvonal:
A szerverteremben több központi router van (core router), amiből kiszolgálják az ott lévő gépek internetszolgáltatását.
Mi 2-2 vonalat kapunk 2 különálló routerből. Nekünk és 2db Cisco core routerünk van, így mindkettőbe 2-2 internetvonal csatlakozik.
Erre azért van szükség, mert így lehet garantálni a folyamatos működést egy esetleges router hiba vagy internet vonal kiesés esetén is.
Majd a szerverek és a belső hálózat:
A fő routereinkből szintén Cisco switch-eken keresztül történik a hálózati forgalom továbbítása 4-4 vonalon minden host gépünk felé. Ezeknek a host gépeknek osztjuk ki a processzor és a memória kapacitását, viszont az adatokat nem ezeken a szervereken tároljuk. Ezek a host gépek több központi storage szerverre csatlakoznak optikai hálózaton, ezeken a szervereken tároljuk az adatállományokat. A storageok, a hostok és a belső hálózat egy olyan szerverparkot alkotnak, ahol bármelyik szereplő kiesése a rendszerből, nem okoz problémát a szolgáltatásban.
Ennek az ára 19 990 Ft havonta / felhasználó, ami jóval olcsóbb, mint az előző bekezdésben összefoglalt költség és sokkal biztonságosabb is.
Ezt a rendszert bármilyen internetről el lehet érni, bármilyen laptopról vagy asztali számítógépről. Így, ha bármi meghibásodik az irodában, azonnal pótolható egy számítógép. Internetmeghibásodás esetén, elég felcsatlakozni egy másik WIFI-re vagy a telefonunk hotspot-jára és minden megy tovább onnan, ahol abbahagytuk.
Ha érdekel részletesebben a rendszerünk vagy a szolgáltatásunk, akkor kérj visszahívást a www.ithosting.hu oldalon!